La MuuLa Muu

Cheese icon

Rabarberijäätis, öko

  • 400g
Meie piim pärineb Pajumäe mahetalust Mulgimaalt ja/või Lõunapiima mahemeiereist Mõniste vallast, Võrumaalt. Kasutame täispiima (rasvasisaldus 3.8-4.2% ), mis saabub meieni toorpiimana, aga mis jäätise valmistamise käigus pastöriseeritakse. Ehk et jäätise sees sisaldub vaid pastöriseeritud mahepiim.
Rabarberit ostame Tartumaal tegutsevalt mahetalunik Leolt. Leo kevadel rabarberi meile vabrikusse, kus meie selle puhastame, koorime ning moosiks keedame.
Suhkrul on jäätise sees kaks peamist ülesannet - muuta magustoit magusaks ja tema tekstuur pehmeks ja kreemiseks. Esimese ülesandega saaksid hakkama ka mõned alternatiivsed magusained (steevia, eritrütool), aga suhkruta saaksime toote külmutamisel valge jäätunud tellise. Suhkrut oleks võimalik asendada ka näiteks mee, agaavisiirupi või datlitega ning mõnedes toodetes me seda tulevikus ka katsetame. Meile tarnib maheroosuhkrut Nordic Sugar (nordicsugar.com).
Meie rõõskkoor pärinevb Pajumäe mahetalust Mulgimaalt. Mõnel korral suviti, tipphooajal, kui jäätist läheb kohe eriti palju, tarnime rõõska koort lisaks ka Hollandi mahemeiereidest.
Munadega on meil lugu selline. Vabakäigu mahemune ostame kas Äntu Mõisast või Kopra Karjamõisast. Koksime munad katki, eraldame munakollase, vahustame ning lisame siis jäätisesegu sisse pastöriseerimise käigus. Kuna muna pastöriseeritakse, siis salmonellat või muid ohtlikke baktereid pole munade pärast vaja karta.
Inuliin on maheagaavist toodetud kiudaine, mida kasutatakse eelkõige tervisetoodetes. Meie kasutame inuliini eelkõige sorbettides jäätisetekstuuri parendamiseks. Kasutame Mehhikos toodetud inuliini ning selle osakaal meie jäätistes on 2-3%.
Glükoos on selline suhkur, mis külmub kiiremini kui tavaline roosuhkur. Nii kasutame me glükoosi jäätistes, mis muidu jääksid liiga “vedalaks” ja vesiseks. Kasutame mahemaisist valmistatud ning Austrias toodetud glükoosi, mille osakaal meie jäätistes on kuni 4%.
Sidrunimahla on komponendiks päris mitmes meie retseptis ning seni oleme pressinud seda hooajalistest mahesidrunitest, mis saabuvad Hispaaniast. Aga retseptides, kus seda rohkem kulub (näiteks sidrunisorbett), kasutame ka vaadiga tarnitud sidrunimahla.
No umbes 99% juhtudel kujuneb meie jäätiste toon täpselt selliseks nagu koostisosad nad selle teevad. Aga rabarberijäätise puhul tegime erandi - mustikamahl annab jäätisele täpselt sellise roosaka varjundi nagu noorel rabarberivarrel.
Guarkummi on looduses kasvava guaaraoapõõsa seemnetest tehtud paksendaja. Guarkummi osakaal meie jäätistes on kuni 0,3%. Sünteetilisi lisaained me ei kasuta.
Jaanileivapuujahu on looduses kasvava jaanikaunapuu seemnetest valmistatud pulber, mis toimib emulgaatorina ehk aitab jäätise erinevad koostisosad kokku siduda. Jaanileivapuujahu osakaal meie jäätistes on 0,1-0,3%. Sünteetilisi lisaained me ei kasuta.
Kasutame meresoola.
Toitumisalane teave 100g valmistoote kohtaGDA (2000 kcal)%GDA
Kcal170,7120008,5
Süsivesikud24,262709
Suhkrud24,229026,9
Rasvad6,67709,5
Küllastunud rasvad3,912019,5
Valgud2,11504,2
Sool0,1261,9

Oluline info suhkru kohta:
Suhkru osakaal tootes: 24,0 %
Lisatud suhkru osakaal: 21,1%
Piimasuhkru (laktoosi) osakaal: 2,0%

Säilitada temperatuuril -18C. Peale avamist säilib kuni 1 nädal

Kõik La Muu jäätised on tehtud mahepõllumajanduslikult kasvatatud toorainest. Nii palju kui võimalik, kasutame kohalike mahetootjate toodangut. See tähendab, et me teame, millisest talust on pärit ja kuidas on toodetud meie jäätises kasutatav lehmapiim, rõõskkoor, munad, marjad ja puuviljad. Samas, kuna Eesti asub seal, kus ta asub, peame päris palju kraami siiski importima. Selle juures on meil kolm peamist ülesannet: 1) tagada, et mahetooraine kvaliteet oleks väga hea; 2) et tootmise ja transpordi ökojalajälg ei oleks ebamõistlikult suur ning 3) et tooraine tootnud farmerid saaksid tehtud töö eest õiglase tasu.